Sen en çok kendine lazımsın

Pek çok yenilgilerin olacak ve zaferlerin. Hayatına çok insan girip çıkacak, kimisi dostun olacak, kimisi ilk aşkın, kimisi ise dersin. Büyüdükçe öğreneceksin insanları, sahtesini de göreceksin, iki yüzlüsünü de. ‘İnsanları tanımaya çalışmak, okyanusu bardak bardak boşaltmaya benzer’ demiş Mevlana. Bunun doğru olduğunu da anlayacaksın, insan öyle bir varlık ki içinde türlü türlü dünya saklı. Bazen çok yorulacaksın, bitti artık diyeceksin, devam edemeyeceğim. İstesen dahi pes edemeyeceğini göreceksin. Hala gücünün olduğunu. Seni ayakta tutanın umutların olduğunu göreceksin, hayallerin. Çok mutlu olduğun anlar da olacak, güzel anıların. Aniden hatırladığın da yüzünü kaplayan mutlulukların. Tüm bunlara rağmen, kendini yalnız hissettiğin anların da olacak, işte o zaman hatırlamalısın ki buraya kadar sen geldin, . Bundan sonra da başaracaksın. Tüm ışıklar sönüp, karanlık çöktüğünde… Sadece kendinle olduğunu anlayacaksın.

Hayatın kendisi bir mücadele hali, insanın en büyük mücadelesi ise kendine karşı verdiği mücadeledir. Kendi fikirlerine, hedeflerine ve yanılgılarına karşı verdiği mücadeledir. Şimdi olmasa bile bir gün mutlaka kazanacaksın bu mücadeleyi. Kendine sahip çıkmalı insan. Kendisini yoran her şeyden vazgeçmeli. Hislerine güvenmeli, ona güven vermeyenlere uzak durmalı. Kendisine zaman ayırmalı en çok. Kendisini ilk önce, yine kendi teselli etmeli. Mutlu olmak için başkalarını beklememeli. Kendine değer verip, kendini önemsemeli. Elindekilere şükretmeli. Bitmiş şeyler için çabalamayı bırakmalı insan. Olmayanı zorlamamalı.

Merve Çiftci

Merve Çiftci tarafından yayımlandı

Merhaba, blog'uma hoş geldiniz. Burada gündelik hayat hakkındaki görüşlerimi dile getiriyorum. Her Cuma yeni yazı yayınlıyorum. Yazılarım hakkında görüşlerinizi belirtir ve takip ederseniz sevinirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: