Kendini İyi Yetiştirmek

Merhaba, hoş geldin. Zamanını bana ayırdığın için teşekkür ederim. Öncelikle sana birkaç sorum olacak; ilk sorum – Neden kendimizi geliştirmek isteriz? İkinci sorum ise – Her gün aynı şeyleri tekrar tekrar yapsak ne olacağı? Benim cevabımı merak ediyorsan yazımı okumaya devam et 🙂

Babamın çok sevdiğim bir nasihati vardır ‘ kendini her zaman iyi yetiştir ‘ der. Bu söz her zaman kulağıma küpe olmuştur. Bugün üzerine binlerce kitap yazılan kişisel gelişim meselesini tek bir cümleyle özetliyor aslında. Bunu ilk önce kendiniz için istemelisiniz. Sırf insanlar sizi beğensin ya da övsün diye değil. Eğer kendiniz için yaparsanız hem size zor gelmeyecek hem de sürekliliği olacaktır. Fakat diğer türlü yapmak içinizden pek gelmeyebilir. Kendinizi eleştirmekten korkmayın, korkmayın ki eksik yanlarınızı görebilesiniz. Biliyorum birçok insan kusurlarını görmek istemez ve onları tozlu raflara koyar. Öyle yaptığınız vakit sadece o sorunu belli bir süreliğine hallettiğinizi sanıp rahatlarsınız ancak bir gün mutlaka karşınıza dikilecektir. İşte bunu engellemek için eksikliklerinizin üzerine gidin. İlk okulda bize verilen öz değerlendirme formu gibi bir bir bulun onları ve icabına bakın. Sizden başkası görmeyecek merak etmeyin 🙂

Unutmayın; kişiliğiniz sizin aynanız gibidir, daima sizi yansıtır. Giydiğiniz kıyafetlerden , dinlediğiniz müziklere, yediğiniz yemeklere hatta uyku düzeninize kadar. Uykunun ne alakası var şimdi diye düşünmeyin hemen. Aksine çok önemi var. Çünkü; Her gün belirli bir uyku düzeni olan insanların hayatı daha disiplinli ve düzenlidir. İşlerini ertelemeden yaparlar ve mutlaka bir ajandaları olur. Öte yandan belirli bir uyku düzeni olmayan insanların buna nazaran durumun tam tersi olduğunu görürüz. Kişiliğimiz bizim aynamız olduğuna göre biz nasılsak aynada da onu görürüz. Bu yüzden aynayı suçlamayınız! Eğer kendinizi iyi ifade edemediğinizi düşünüyorsanız, şikayet etmek yerine çözümler üretin. Örnek verecek olursam; Diksiyon çalışın, aynanın karşısına geçip konuşun, kendinizi videoya çekin ve izleyin. Göreceksiniz size faydası olacak. İkinci olarak ‘ Bilmemekten Utanmak’ mevzusuna gelmek istiyorum. Aslında pek çok şeyi bilmediğimiz için merak edip araştırmaz mıyız? Peki o zaman neden bu kadar korkuyoruz dersiniz? Çünkü: Bizimle dalga geçerler sanıyoruz, çünkü içimizdeki o acımasız ses hiç susmuyor ve susmayacak. Eğer bir konuda bilginiz yoksa sadece ‘bilmiyorum’ deyin. Sonrasında ise araştırıp, öğreneceğinizi söyleyin. Eğer karşınızdaki insan sizinle dalga geçmeye başlarsa, bu onun eksikliğidir. Sizin değil.

Meselenin bir başka tarafı daha var. Sadece çok şey bilmek, akademik kariyer yapmak demek değildir iyi yetişmek. Etrafınızdaki olan insanlara davranışlarınız da çok önemlidir. Çok sevdiğim bir söz var: ‘duvarda asılı diplomalar insan olmaya yetmiyor’ diye. Bence de öyle. Çünkü: O diplomalar sizin sadece akademik başarınızı simgeler ve bir belgeden ibarettir. Onlar size sevgi, şefkat, merhamet gibi duyguları veremezler. Siz eğer sokakta gördüğünüz ve o an yardıma ihtiyacı olan birine bakıp, geçip gidiyorsanız, bir sokak hayvanı gördüğünüz zaman bir kap su, bir parça ekmek vermiyorsanız, sevdiklerinizi haftada bir kere olsun aramıyorsanız sizce nasıl bir insansınız? Günümüzde akademik başarısı olan ama insan olmayı becerememiş olanlardan mı? Yoksa babamın dediği gibi ‘kendini her anlamda iyi yetiştirmiş’ biri mi?

Umuyorum ki size fayda sağlayacak bir metin olmuştur. Kendinize çok iyi bakın, sevgiler.

Merve Çiftci

Merve Çiftci tarafından yayımlandı

Merhaba, blog'uma hoş geldiniz. Burada gündelik hayat hakkındaki görüşlerimi dile getiriyorum. Her Cuma yeni yazı yayınlıyorum. Yazılarım hakkında görüşlerinizi belirtir ve takip ederseniz sevinirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: